دانشنامه

قالیچه های جنگ

جنگ رویدادی جدا نشدنی از زندگی است، كه در طول تاریخ به عنوان یك پیش آمد تعریف شده و همواره موضوع مهمی برای هنرمندان و خلق آثار هنری بوده است. افغانستان از سال 1979 توسط نیروهای شوروی سابق اشغال گردید و پس از آن نیز در سال 2001 مورد هجوم نیروهای آمریكایی قرار گرفت و جنگی 30 ساله بر این كشور تحمیل شد كه هنوز نیز خاكستر آن خاموش نشده است.
 افغانستان از جمله كشورهای قدیمی و با سابقه در زمینه تولید فرش دستباف در جهان می باشد؛ از همین رو تاثیر جنگ و نا آرامی های افغانستان را می‌توان بر پهنه فرش های این كشور مشاهده كرد. به طوری كه از ابتدای دهه 80 میلادی شاهد حضور ادوات جنگی به مثابه نقش در برخی از قالی‌های افغانستان هستیم. نقش اصلی این قالیها تركیبی از اسلحه، تانك، هلی كوپتر و غیره با طرح ها و نقشمایه های سنتی و كلاسیك افغان است. كه تحت عنوان قالی های جنگ (war rugs ) در جهان شهرت یافته اند. در قالیهای جنگ یا به عبارت صحیح‌تر قالیچه های جنگ، شاهد ورود تصاویر ادوات و تجهیزات جنگی بر پهنه قالی ها هستیم، كه سبكی جدید در طرح قالی های افغان به حساب می‌آیند و البته تا حدودی نیز متأثر از قالیچه های تصویری ایران در دوره قاجار می‌باشند.


 قالیچه های جنگ در ابتدا اغلب در غرب و جنوب غربی افغانستان توسط قبایل بلوچ، تیموری، جمشیدی، چهار ایماق و زوری بافته می‌شدند، اما امروزه بیشتر در اردوگاه‌ پناهندگان افغان در پاكستان بافته می‌شوند. این قالی‌ها تصاویر نیروهای دشمن، مجاهدین افغان و انواع جنگ ابزارها را به صورت واقع بینانه‌ای ارائه می‌دهند، كه همچون رسانه‌های مستقل و مردمی سال های جنگ افغانستان را مستند كرده‌اند.
دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند