دانشنامه

قالیچه های سیال فائق احمد


 فائق احمد هنرمند كشور آذربایجان و متولد باكو است.هر چند احمد دانش آموخته رشته مجسمه سازی است، اما مطالعه او بر روی كیفیت هنری قالی‌های آذربایجان و باز آفرینی های زیبایی شناختی از قالی های سنتی این كشور به او شهرتی جهانی داده است. او تركیب بندی‌های سنتی را به هم می‌ریزد و با خط سیری اتفاقی را به چیدمانی مجدد دست می‌یابد. آثار احمد قالی های دست بافته‌اند كه از ارزش‌های هنری، متمایز از یك قالی دستبافت عادی برخوردارند. این قالی‌ها به مثابه یك اثر هنری تركیب شده با تفكرات هنرمند و ریشه دار در سنت قالیبافی آذربایجان هستند، كه گاه به صورت یك تابلو هنری، یا یك مجسمه و یا به صورت چیدمانی مفهومی مطرح می شوند. در این میان لازم به ذكر است كه سنت قالیبافی كشور آذربایجان، بخشی از سنت قالیبافی ایران به حساب می‌آید و همچنان نیز در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی ادامه دارد؛ اما این ظرفیت بالای هنری، تا به حال كمتر مورد توجه هنرمندان داخلی قرار گرفته است. آثار فائق احمد تاكنون در شهرهای مختلف جهان از جمله پاریس، لندن، نیویورك، رم، ونیز، مسكو، دوبی، دهلی، هنگ كنگ و باكو به نمایش در آمده اند و به سبب شهرت جهانی او و قالی آذربایجان گشته‌اند.
دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند

محصولات مرتبط با این مقاله
تماس با دفتر مرکزی

سیدخندان،سهرورردی شمالی ، خیابان شهید قندی ، کوچه نهم ، ساختمان رستا ، پلاک ۱ ، واحد 10 ، زنگ 10

پیام شرکت

فعالیت شرکت تلفیق مینا و خاتم هوشمند بصورت یک شخص حقوقی مستقل میباشد و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، قضایی و نظامی برای شرکت وجود ندارد.

اهداف شرکت

ایجاد اشتغال مستقل برای بازاریابان افزایش میزان صادرات و فروش صنایع دستی کشور افزایش تولید صنایع دستی و آشنایی خانواده های بیشتر در سراسر دنیا با صنایع دستی و بومی ایران حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی که طرف قرارداد میباشد.

تلفیق هنر - تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تلفیق هنر است