دانشنامه

وارونه چین بافی

وارونه چین بافی(دوره چپین بافی)

همان گونه كه از نام وارونه چین بافی پیداست، بافتن آن برعكس دیگر دست بافته ها كه از رو بافته می شوند، از زیر بافته می‌شود  به وسیله آینه‌ای كه در زیر تالار ها قرار می‌گیرد، بافنده می تواند تصویری را كه طرح ریزی كرده در آیینه ببیند و كامل كند. این دست بافته از نوع پود پیچی است كه در فارس به بافت‌های سوزنی شهرت دارد. در گذشته‌های نه چندان دور، دست بافت‌های زیبا نظیر چنته، كیف دستی زنانه، رختخواب پیچ، جل اسب و غیره... با این تكنیك بافته می‌شد. این شیوه بافت شباهت زیادی به رند بافی (ورنی بافی، شیركی پیچ بافی) دارد. این تكنیك در بعضی از طوایف به رند وارونه معروف است. در این شیوه رویه دست بافته، صاف شبیه پشت فرش دست باف بوده و آستر آن شبیه رویه رند است. نگاره‌ای كه با این شیوه بافته می‌شود، بسیار ظریف است. تمامی نقوشی كه در رند بافی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در این تكنیك نیز قابل استفاده است. بافنده محدودیتی در استفاده از رنگ‌های گوناگون در خلف طرح و نقش ندارد. مواد و مصالح مورد استفاده معمولاً از پشم بوده ولی جهت محكم بودن از رشته‌های پنبه‌ای نیز بهره می‌برند.

دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند

مقالات مرتبط
محصولات مرتبط با این مقاله
تماس با دفتر مرکزی

سیدخندان،سهرورردی شمالی ، خیابان شهید قندی ، کوچه نهم ، ساختمان رستا ، پلاک ۱ ، واحد 10 ، زنگ 10

پیام شرکت

فعالیت شرکت تلفیق مینا و خاتم هوشمند بصورت یک شخص حقوقی مستقل میباشد و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، قضایی و نظامی برای شرکت وجود ندارد.

اهداف شرکت

ایجاد اشتغال مستقل برای بازاریابان افزایش میزان صادرات و فروش صنایع دستی کشور افزایش تولید صنایع دستی و آشنایی خانواده های بیشتر در سراسر دنیا با صنایع دستی و بومی ایران حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی که طرف قرارداد میباشد.

تلفیق هنر - تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تلفیق هنر است