دانشنامه

احرامی بافی

احرامی بافی
احرامی بافی ، یكی از رشته های پارچه بافی سنتی ایران و رشته بومی استان خوزستان است .

این منسوج، بافته ای از الیاف پشم و پنبه با طرح های ساده هندسی می باشد كه به وسیله دستگاه پارچه بافی دستی بافته می شود. در گذشته  نوع بدون نقش این دست بافته را به عنوان پوشش احرام در اجرای مناسك حج به كار می بردند.

تا كنون تحقیق جامع و منسجمی كه زوایای پنهان مربوط به زمان و دلایل پیدایش این هنر-صنعت را آشكار كند صورت نگرفته است، اما اغلب احرامی بافان، سابقه ی فعالیت این رشته را بیش از پانصد سال می دانند.این موضوع با توجه به سابقه ی چند هزار ساله منطقه خوزستان در زمینه سنتی و هم چنین ظهور انواع شیوه های بافت در این منطقه، چندان دور از ذهن نیست.

با توجه به این كه احرامی بافی علاوه بر استان خوزستان، در استان های یزد و ایلام نیز انجام می شود
دستگاه احرامی بافی به صورت ثابت در كارگاه مستقر می شود و نخ های تار به شكل افقی بر روی آن قرار می گیرند. بیشتر قطعات این دستگاه، مشابه سایر دستگاه های نساجی سنتی از جنس چوب است.

دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند

مقالات مرتبط
محصولات مرتبط با این مقاله
تماس با دفتر مرکزی

سیدخندان،سهرورردی شمالی ، خیابان شهید قندی ، کوچه نهم ، ساختمان رستا ، پلاک ۱ ، واحد 10 ، زنگ 10

پیام شرکت

فعالیت شرکت تلفیق مینا و خاتم هوشمند بصورت یک شخص حقوقی مستقل میباشد و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، قضایی و نظامی برای شرکت وجود ندارد.

اهداف شرکت

ایجاد اشتغال مستقل برای بازاریابان افزایش میزان صادرات و فروش صنایع دستی کشور افزایش تولید صنایع دستی و آشنایی خانواده های بیشتر در سراسر دنیا با صنایع دستی و بومی ایران حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی که طرف قرارداد میباشد.

تلفیق هنر - تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تلفیق هنر است