دانشنامه

گلیم سفره كرمانج خراسان

گلیم سفره كرمانج خراسان

سفره كرمانج در حقیقت نوعی گلیم پیچ باف است كه به دلیل نوع استفاده آن در گذشته به عنوان سفره، برای خمیر كردن و نگهداری نان، به این نام خوانده می شود و در حال حاضر معمولا به عنوان سفره، زیرانداز، تزیین اتاق، دیواركوب، و رومیزی استفاده می شود.
روش بافت گلیم سوزنی، تركیبی از بافت گلیم معمولی و بافت گلیم پیچ باف است.
تار در سفره كرمانج در گذشته از جنس پشم بود اما امروزه از ابریشم نیز استفاده می شود و پود ها نیز از جنس پشم یا ابریشم انتخاب می شوند.
سفره كرمانج به طور عمده در شمال خراسان بافته می شود و خاص مردمان كرمانج این ناحیه است.وجه تمایز سفره كردی نسبت به گلیم های مناطق دیگرایران، در نقش انگشت هایی است كه در دو طرف زمینه گلیم بافته می شود.
در سفره كرمانج از نقوش متفاوتی كه نمادی از نوع زندگی مردمان كرمانج منطقه شمال خراسان دارد استفاده می شود كه بنا به سلیقه بافنده متفاوت است .
ازجمله این نقوش می توان به نقش حیواناتی چون شتر و بز اشاره كرد نقش انگشت یكی از نقوش اصلی و ویژگی های بارز در بافت گلیم سفره كرمانج است.
با توجه به نوع استفاده، سفره می تواند در رنگ ها و اندازه های  متفاوت بافته شود و ابتدا و انتهای بافته باید ریشه داشته باشد.
در بافت گلیم سفره از چهار نوع بافت كرباس بافی،گلیمك (ساده بافی)،ملیله بافی  و بافت دورو استفاده می شود.

دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند
محصولات مرتبط با این مقاله
تماس با دفتر مرکزی

سیدخندان،سهرورردی شمالی ، خیابان شهید قندی ، کوچه نهم ، ساختمان رستا ، پلاک ۱ ، واحد 10 ، زنگ 10

پیام شرکت

فعالیت شرکت تلفیق مینا و خاتم هوشمند بصورت یک شخص حقوقی مستقل میباشد و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، قضایی و نظامی برای شرکت وجود ندارد.

اهداف شرکت

ایجاد اشتغال مستقل برای بازاریابان افزایش میزان صادرات و فروش صنایع دستی کشور افزایش تولید صنایع دستی و آشنایی خانواده های بیشتر در سراسر دنیا با صنایع دستی و بومی ایران حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی که طرف قرارداد میباشد.

تلفیق هنر - تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تلفیق هنر است