دانشنامه

گلیم سجاده ای كردستان


گلیم سجاده ای كردستان
گلیم سجاده ای كردستان با بافت چاك دار و گل به گل، دارای ویژگی های منحصر به فردی است كه موجب تمایز آن گردیده است . این نوع بافت منحنی، متفاوت با بافت هندسی است كه در بیشترمناطق ایران بافته می شود.در این روش بافت، نخ پشمی یا ابریشمی رنگ شده را در لابه لای تعداد معینی از نخ های تار به تناسب طرح رد كرده و با سوكه یا دفه می كوبند و اگر در كنارو اطراف این نقش، نخ دیگری با رنگ متفاوت قرار بگیرد حد فاصل این دو ، سوراخی ایجاد می شود كه در گلیم های مرغوب این سوراخ ها بسیار ریز بوده و نشان دهنده ی مهارت بافنده در اجرای نقشه می باشد.
در گلیم سنه ، نقش ها اغلب شامل گل و بته و تاك رونده و زنبور عسل است و در ترنج میانی دارای یك نقش جدولی یا مشبك است كه در داخل هر یك از آن ها دسته گل های كوچكی معروف به طرح هراتی قرار دارد.
طرح ها ی سنتی كه در كردستان رایج بوده و هست عبارتند از:
ماهی درهم
گل چینی گل میرزاعلی
گل وكیلی
گل جرسه
گل فرنگ
گل و گلدان
گل چایی
دست و دلبر
نقشه موسایی
نقشه قفقاز
گل و طوطی
بازوبند
میناخانی قاب قرآن
در ردیف نقشه های سنتی قرار گرفته است . طرح های گل و بته ای زیبای موجود در گلیم سنه، از قلاب دوزها و زری های دوران صفوی الهام گرفته است
این نوع گلیم كه در زبان كردی سجاده نامیده می شود، به علت مرغوبیت، طرح وشكل جذاب، نقوش زیبا كه از ذوق ، هنر، احساس و اعتقادات مردم این منطقه سرچشمه گرفته، معروفیت زیادی دارد
تعداد زیادی از زنان شهرهای استان كردستان در زمان فراغت به تولید گلیم می پردازند. 

دپارتمان علمی پژوهشی شركت تلفیق مینا و خاتم هوشمند
مقالات مرتبط
محصولات مرتبط با این مقاله
تماس با دفتر مرکزی

سیدخندان،سهرورردی شمالی ، خیابان شهید قندی ، کوچه نهم ، ساختمان رستا ، پلاک ۱ ، واحد 10 ، زنگ 10

پیام شرکت

فعالیت شرکت تلفیق مینا و خاتم هوشمند بصورت یک شخص حقوقی مستقل میباشد و هیچگونه وابستگی به ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی ، قضایی و نظامی برای شرکت وجود ندارد.

اهداف شرکت

ایجاد اشتغال مستقل برای بازاریابان افزایش میزان صادرات و فروش صنایع دستی کشور افزایش تولید صنایع دستی و آشنایی خانواده های بیشتر در سراسر دنیا با صنایع دستی و بومی ایران حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی که طرف قرارداد میباشد.

تلفیق هنر - تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تلفیق هنر است